Strony i aplikacje www


Strony i aplikacje www

Strony i aplikacje www

Czym jest lub może być strona internetowa dla firmy?

 1. Wizytówką. To zawsze, niezależnie jaką inną rolę spełnia, jeżeli została umieszczona w sieci publicznej. Z tego powodu grafika, układ i treść strony ma duże znaczenie dla wizerunku firmy.
  Wizytówki nie spełniające innej roli zwykle mają do kilku stron prezentujących ogólny profil działania firmy, informacje na temat samej firmy oraz dane teleadresowe.
  Wizytówka najczęściej jest stroną statyczną, bez możliwości edycji przez www prze najtańszych wersjach lub z możliwością zmiany istniejącej treści po zalogowaniu, ale najczęściej bez dodawania kolejnych stron.
 2. Stroną informacyjną. To już bardziej rozbudowana wersja, mająca podział na kategorie z podstronami. Pokazuje dokładniej ofertę firmy, czasem zawiera jakieś poradniki, regulaminy itp., zawiera formularze kontaktowe.
  Strony informacyjne są dynamiczne, to znaczy można dodać/edytować treść, kolejne podstrony itd. Mogą mieć dodatkowe moduły jak blog lub/i system newsów. Najtańsze wersje, ale przy okazji tak "lekkie", że najszybsze i najbardziej przyjazne dla wyszukiwarek, nie mają systemu logowania, ale pozwalają na zmianę i dodawanie treści przez zamianę lub dodanie plików tekstowych za pomocą protokołu FTP. Ich funkcjonalność nie przewiduje wykorzystania modułów w rodzaju blog/newsy.
  Najczęściej używane w firmach są strony posiadające system CMS, czyli możliwość edycji i zarządzania treścią przez www. Najtańsze z nich umożliwiają zalogowanie się administratorowi, który dodaje, zmienia albo usuwa strony i podstrony. Bardziej rozbudowane mają możliwość pracy kilku osób wyznaczonych przez administratora.
  Dodatkowe moduły jak blog lub system newsów pozwalają na bieżąco informować klientów o działaniach firmy, system mailingowy pozwala rejestrować się klientom, którzy chcą otrzymywać informacje pocztą e-mail, system komentarzy pozwala na komentowanie np. prowadzonego poradnika on-line.
  Najbardziej zaawansowane strony tego typu tworzą systemy portalowe.
 3. Aplikacją internetową. Najbardziej znaną postacią aplikacji jest sklep internetowy. Inną znaną formą jest system rezerwacji, np. biletów do kina, miejsca w środku komunikacji, czy pokoju na wakacje. Aplikacje są najbardziej zaawansowaną formą strony internetowej i czasem jedyną formą/sposobem sprzedaży swoich usług/towarów przez firmę, a czasem spełnia rolę osobnego kanału sprzedaży.
  Aplikacje to również inne możliwości, np. rozliczanie lub wspomaganie sieci sprzedaży przez agentów, zamawianie produktów wykonywanych na indywidualne zamówienia wraz z precyzyjnym określeniem parametrów zamówienia, organizator zadań i czasu pracy dla zespołów pracujących zdalnie i wiele innych.